/ / / افتتاح فرستنده سوم مشهد و شهرستان های چناران، تربت جام، فریمان، سرخس، تایباد و نیشابور /// آخرین اطلاعات در خصوص مناطق تحت پوشش فرستنده سوم همدان:شهر همدان، رزن، کبودر آهنگ، بهار، فامنین و شهرهای قهاوند، جورقان، صالح آباد، قروه درجزین ، دمق و بخشی از روستا های تابعه لیست تمام فیلم های سینمایی نوروز 96 +سه شنبه آخر سال در صفحه اصلی و صفحه ویژه نوروز قرار گرفت

کدام تلویزیون بهتر است؟

خرید یک تلویزیون جدید با توجه به تنوع بسیار زیاد محصولات و تکنولوژی‌های متفاوت امروزی، همیشه کاری دشوار بوده و هست. نه تنها برای کاربران عادی بلکه برای فروشندگان تلویزیون، تولیدکنندگان، خرده‌فروشی‌ها و منتقدین هم کاری پیچیده است. با جست‌وجو در اینترنت، وضعیت پیچیده‌تر هم می‌شود چرا که در معرفی محصولات جدید با انبوهی از تکنولوژی‌های جدید و متعلقات اضافی مواجه می‌شویم. لذا امیدواریم که این راهنمای خرید تلویزیون بخشی از پیچیدگی‌ها را ساده کرده و در تصمیم‌گیری به شما کمک کند. ببینیم چه نکاتی در خرید یک تلویزیون جدید اهمیت بیشتری دارند.

کدام تلویزیون بهتر است؟

دو قانون اصلی در خرید یک تلویزیون خوب

1- کیفیت تصویر با توجه به مشخصات روی کاغذ، تعیین نمی‌شود!

شاید این جمله‌ی کوتاه به مذاق تولیدکنندگان بزرگ تلویزیون خوش نیاید اما عین حقیقت است. در واقع با بررسی مشخصات انواع تلویزیون احتمالاً شما هم به این نتیجه می‌رسید که هدف از ارائه‌ی کاتالوگ و مشخصات تلویزیون‌ها، گیج کردن مشتری است.

انبوهی از عبارات گیج‌کننده و اعداد بزرگ و کوچک روبروی شما قرار می‌گیرند و شاید در نهایت مجبور به خرید یک تلویزیون نسبتاً گران‌قیمت شوید، آن هم به اینjavascript:void(0); دلیل که نسبت کنتراست بالاتری دارد و یا روشنایی بیشتری دارد. شاید هم علت انتخاب شما وجود یک تکنولوژی خاص در محصول باشد.

البته برخی از مشخصات ذکر شده روی کاغذ بسیار با اهمیت هستند، مثل وزن و انواع ورودی‌ها و خروجی‌های تلویزیون. اما در مجموع پارامترهایی بی‌اهمیت یا کم‌اهمیتی در کاتالوگ محصولات دیده می‌شود و ممکن است برخی از موارد دارای مقادیر نادرست هم باشند.

ادامه راهنمایی و فیلم آموزشی در ادامه مطلب


2- تلویزیون بزرگ‌تر واقعاً بهتر است

در مورد اندازه حداقل قطر 32 اینچ را توصیه می‌کنیم. البته در مورد تلویزیونی که قرار است در اتاق خواب قرار بگیرد، برای تلویزیونی که می‌خواهید در اتاق نشیمن استفاده کنید، بهتر است تلویزیونی با حداقل قطر 46 اینچ یا 55 اینچ و بزرگ‌تر از آن، انتخاب نمائید. ممکن است در نگاه اول این ابعاد بسیار بزرگ به نظر برسد اما توصیه‌ی ما این است که یک تلویزیون بزرگ بخرید چرا که تجربه‌ای بسیار جالب خواهد بود.

اندازه‌ی تلویزیون نسبت به امکانات و قابلیت‌هایی مثل عینک سه‌بعدی، نرخ نوسازی بالاتر و تلویزیون‌های هوشمند، اهمیت بیشتری دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم که با بودجه‌ای که در اختیار دارید، سراغ تلویزیون‌های بزرگ‌تر بروید. معمولاً بیشتر کاربران از اینکه تلویزیونی با ابعاد بزرگ‌تر نخریده‌اند، اظهار پشیمانی می‌کنند، مراقب باشید شما هم به این دسته از مشتریان نپیوندید.

حداکثر اندازه‌ی تلویزیون به بودجه، سلیقه و فضای در دسترس بستگی دارد، به این نکته هم توجه کنید که اگر فضای بسته‌ای برای تلویزیون در اختیار دارید و قبلاً یک تلویزیون کوچک‌تر در آن قرار داده می‌شد، تلویزیون جدید را طوری انتخاب نکنید که لبه‌های آن به میز یا دیوار مماس شود و راهی برای تهویه و خنک‌کاری باقی نماند. بهتر است حداقل یک اینچ یا 2.5 سانتی‌متر فاصله را لحاظ کنید و بعد به انتخاب تلویزیونی با حداکثر ابعاد محاسبه شده بپردازید. حذف پایه‌ی بزرگ هم راهی برای افزایش فضای تلویزیون جدید است.

کیفیت تصویر، مهم‌ترین و پیچیده‌ترین بخش کار

مهم‌ترین و پیچیده‌ترین بخش کار قضاوت در مورد کیفیت تصویر است. در فروشگاه‌های تلویزیون ممکن است نورپردازی، کیفیت محتوای در حال پخش، تنظیمات تلویزیون مثل روشنایی، کنتراست، شدت رنگ و غیره، متفاوت باشد و نتوان کیفیت واقعی محصولات را با هم مقایسه کرد.

شاید بهترین راه مقایسه این باشد که تلویزیون‌ها را با توجه به اندازه و بودجه‌ای که در اختیار دارید، مرتب کنید و سپس ارزان‌ترین مدل یک برند خاص را انتخاب کرده و به بررسی کیفیت تصویر آن بپردازید.

متأسفانه تفاوت بین کیفیت تصویر مدل‌های مختلف تلویزیون از یک برند هم قابل توجه است. حتی پس از کالیبره کردن، تفاوت کیفیت محصولات زیاد است و لذا انتخاب بهترین تلویزیون با توجه به برند هم روش دقیقی نیست. لذا در نهایت باید خودتان قضاوت کنید و بهترین کیفیت تصویر را تخمین بزنید. بسیاری از فروشندگان لوازم صوتی و تصویری داخل کشور اجازه اتصال حافظه فلش به تلویزیون و پخش ویدیو مورد نظر شما برای آزمایش کیفیت را می‌دهند پس بهتر از یک فلش حاوی چند تکه فیلم را به همراه داشته و هر کدام از تلویزیون‌های مورد نظر خود را آزمایش کنید.

  • یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در کیفیت تصویر این است که تلویزیون رنگ سیاه را عمیق نشان دهد و به عبارت دیگر، کنتراست یا تضاد بالایی داشته باشد.
  • دومین عامل کلیدی در کیفیت تصویر، شدت رنگ است که خود مستقیماً، تحت تأثیر کنتراست یا عمق رنگ سیاه می‌باشد. سومین مورد هم دقت بالا در نمایش رنگ‌هاست.
  • در اتاق‌های بزرگ برای کاهش انعکاس بهتر است از تلویزیون‌هایی با صفحه نمایش مات استفاده کنیم. البته تلویزیون‌هایی با صفحه نمایش براق یا اصطلاحاً Glossy در ایجاد رنگ سیاه، عملکرد بهتری دارند.
  • از جمله عواملی که اهمیت کمتری دارند می‌توان به نرخ نوسازی نمایشگر (مثلاً 120 هرتز، 240 هرتز و غیره)، بیشینه‌ی نور خروجی اشاره کرد.
  • بیشتر کاربران در هنگام استفاده از تلویزیون‌های مدرن خود، متوجه وقوع پدیده‌ای به نام اپرای صابونی یا SOE نمی‌شوند و حتی وقتی این قابلیت را نافعال می‌کند، احساس رضایت می‌کنند. در تلویزیون‌هایی با نرخ نوسازی بالا، با توجه به اینکه معمولاً سرعت تصویر در ویدیوهای معمولی 24 فریم بر ثانیه است، حرکات تند با لرزش تصویر همراه می‌شوند. یک راه حل برای این موضوع، استفاده از الگوریتم‌هایی جهت ایجاد فریم‌های اضافی است که لابلای فریم‌های اصلی قرار گرفته و نمایش داده می‌شوند. در این صورت حرکات به نظر روان‌تر می‌آید، اما پدیده‌ی اپرای صابونی هم اتفاق می‌افتد. در این حالت حرکات بیش از حد روان می‌شوند طوری که اگر دقت کنید، متوجه غیرطبیعی بودن آن خواهید شد.

توجه کنید که موارد ذکر شده همیشه درست نیستند، اما تعداد استثنائات بسیار کم است. بسیاری از تلویزیون‌های LCD با نور پس‌زمینه‌ی LED کیفیت تصویر بسیار بالایی دارند و حتی پلاسماها را هم پشت سر می‌گذارند. اما اگر قیمت را مد نظر داشته باشید تلویزیون‌های پلاسما انتخاب مقرون به صرفه‌تری هستند. همچنین اگر دقت رنگ خوب نباشد، حتی اگر شدت آن هم خوب باشد باز هم کیفیت کلی تلویزیون مطلوب نیست. عمیق بودن رنگ سیاه نیز منجر به برتری کیفیت یک تلویزیون نسبت به دیگر تلویزیون‌هایی که رنگ سیاه را با عمق کمتری نمایش می‌دهند، نمی‌شود. همیشه مجموعه‌ای از عوامل در کنار هم قرار می‌گیرند تا کیفیت تصویر را مشخص کنند.

در کل می‌توان گفت که کیفیت تصویر یک تلویزیون، موضوع پیچیده‌ای است که از کنار هم قرار دادن مشخصاتی مثل تعداد پیکسل یا موارد مذکور در کاتالوگ محصول، نمی‌توان به آن پی برد. شاید بهترین راه، استفاده از مقالات بررسی تلویزیون‌ها باشد. کمک گرفتن از دوستانی که در این زمینه اطلاعات بیشتر دارند و می‌توانند کیفیت برتر را شناسایی کنند هم راه حل خوبی است.

سایر موارد مهم در انتخاب تلویزیون

تلوزیون‌های هوشمند

اگر یک تلویزیون ساده داشته باشید، با استفاده از وسایل دیگری از جمله یک کنسول بازی ساده، یک پلیر فیلم‌های بلوری، وسیله‌ای برای اتصال به اینترنت و استفاده از آن می‌توانید یک تلویزیون هوشمند ایجاد کنید. امروزه در بازار محصولات الکترونیکی، تلویزیون‌هایی با عنوان Smart TV یا تلویزیون هوشمند دیده می‌شود که خود دارای نرم‌افزارها و امکاناتی مشابه وسایل ذکر شده هستند و به نوعی کار شما را ساده می‌کنند. اما به این مسأله هم توجه کنید که ممکن است نرم‌افزارها و امکانات موجود در این نوع تلویزیون‌ها از نظر شما مناسب نباشند و شاید پس از مدتی به استفاده از دیگر وسایل جانبی رو بیاورید. به هر حال تلویزیون‌های امروزی تدریجاً دارای نرم‌افزارهای داخلی می‌شوند و شاید تلویزیون بعدی شما هم یک تلویزیون هوشمند باشد گرچه ممکن است هیچ وقت از نرم‌افزارهای آن استفاده نکنید. امروزه ست‌تاپ‌باکس‌های بسیاری همچون گوپل‌تی‌وی و اپل‌تی‌وی نیز وجود دارند که به راحتی تلویزیون عادی شما را به هوشمند تبدیل می‌کنند پس روی این قابلیت خیلی پافشاری نکنید.

تلویزیون 3D یا سه‌بعدی

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که تلویزیون‌های سه‌بعدی، همگی قادر به پخش تصاویر دو بعدی هم هستند. بنابراین در خرید تلویزیون به این قابلیت هم توجه کنید. البته وجود این قابلیت تا حد زیادی زائد به نظر می‌رسد چرا که محتوای سه‌بعدی هنوز کاملاً متداول نشده و بیشتر کاربران از قابلیت‌های سه‌بعدی تلویزیون خود بهره‌ی زیادی نمی‌برند.

کنترل تلویزیون با دستورات صوتی و جست‌های حرکتی

شاید در مورد تلویزیون‌هایی که به دستورات صوتی و جست‌های حرکتی شما پاسخ می‌دهند، شنیده باشید. در این حد توصیه می‌کنیم که این قابلیت‌ها، عملکرد چندان جالبی هم ندارند. به عنوان مثال با بررسی محصولات سامسونگ به این نتیجه رسیده‌ایم که قابلیت‌های مذکور، در عمل خوب ظاهر نمی‌شوند. کنترل صوتی محصولات ال‌جی هم هرچند به مراتب بهتر از معادل سامسونگی‌اش کار می‌کند اما مطلوب نیست. البته ال‌جی در مورد جست‌های حرکتی تا حدی موفق بوده است.

ریموت کنترل تلویزیون

کنترلر از راه دور تلویزیون یا به اصطلاح کنترل آن هم مسأله‌ی مهمی است. اگر قصد استفاده از یک کنترلر عمومی یا کنترلری که به همراه دستگاه گیرنده عرضه می‌شود را ندارید، به کنترلر تلویزیون هم توجه کنید. اگر بتوان از همان پرتوی مادون قرمزی که کنترلر تلویزیون می‌تاباند، برای کنترل کردن دیگر وسایل هم استفاده کرد، کار شما ساده‌تر می‌شود. همان‌طور که استفاده از کابل HDMI در انواع محصولات الکترونیکی کارها را ساده‌تر کرده است. معمولاً استفاده از کنترلرهایی که در آن چیدمان کلیدها کاملاً مشخص و تفکیک‌پذیر است، راحت‌تر می‌باشد مخصوصاً کنترلرهایی در اندازه‌ی معمولی و دارای نور پس‌زمینه. کنترلرهای جالبی که دارای صفحه کلید و ژست‌های کنترلی هستند هم بد نیستند اما همیشه یک کنترلر عمومی بهتر کار می‌کند. شاید شما هم کنترلر اصلی تلویزیون خود را نادیده بگیرید و در کشویی بگذارید تا خاک بخورد!

اتصالات

در مورد امکانات ارتباطی و در واقع پورت‌ها، تصمیم‌گیری ساده شده است، چرا که پورت HDMI در محصولات امروزی کاملاً متداول است. تنها کاری که باید انجام دهید، شمردن وسایلی است که نیاز به این پورت دارند و سپس باید دنبال تلویزیونی بگردید که تعداد پورت‌های لازم را داشته باشد. بهتر است یکی دو پورت هم بیشتر داشته باشد تا بعدها با اضافه شدن دیگر گجت‌ها، مشکلی از بابت تعداد پورت‌های HDMI پیدا نکنید.

پورت USB و کارت‌خوان SD هم برای نمایش عکس‌ و فیلم مفید است. اگر گجت قدیمی دارید، باید نگران پورت‌های آنالوگ باشید. به عنوان مثل کنسول بازی نینتندو که یکی از محصولات فاقد HDMI است و برای استفاده از آن باید تلویزیون مناسب تهیه کنید.

طراحی جمع‌وجور

تلویزیون یکی از لوازم منزل است که به نوعی در مجموعه‌ی مبلمان قرار می‌گیرد و حتی اگر آن را خاموش کنید هم در میان مبلمان منزل، جلو‌ه‌ی خاصی دارد. لذا سازندگان تلویزیون و از همه بیشتر سامسونگ، همیشه تلاش کرده‌اند که محصولاتی باریک‌تر تولید کنند که کمتر به چشم می‌آید. به عنوان مثل به حاشیه‌ی تلویزیون‌های مدرن امروزی توجه کنید، بسیار باریک شده‌اند و در نگاه اول به نظر می‌رسد که تنها یک صفحه نمایش بزرگ پیش روی ما قرار گرفته است. اگر این تلویزیون‌ها را به دیوار آویزان کنیم یا از کنار به آن نگاه کنیم، همان حاشیه‌ی باریک هم از نظر ناپدید می‌شود.

اما یک نکته‌ی مهم، معمولاً باریک‌تر شدن تلویزیون در برهم زدن یکنواختی صفحه نمایش آن نقش دارد، مخصوصاً در مورد تلویزیون‌های LCD با نور پس‌زمینه‌ی LED.

و در آخر

تکنولوژی‌هایی مثل OLED و تلویزیون‌هایی با رزولوشن 4K چگونه هستند؟


این تکنولوژی‌ها جدید و گران‌قیمت هستند. بنابراین با وجود اینکه کیفیت عالی دارند، تا سه، چهار سال بعد هم ممکن است با پلاسما‌ها و LCDها رقابت چندانی نداشته باشند.

شما در خرید یک تلویزیون جدید به چه موارد و امکاناتی توجه می‌کنید؟ برای انتخاب بهترین کیفیت تصویر چه راهی را دنبال می‌کنید و در نهایت چه برندی از نظر شما بالاترین کیفیت را دارد؟ کدام برند بیشترین امکانات و قابلیت‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد؟

شما در خرید یک تلویزیون جدید به چه موارد و امکاناتی توجه می‌کنید؟ برای انتخاب بهترین کیفیت تصویر چه راهی را دنبال می‌کنید و در نهایت چه برندی از نظر شما بالاترین کیفیت را دارد؟ کدام برند بیشترین امکانات و قابلیت‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد؟

و در آخر همانطور که قول داده بودیم فیلمی را در مورد تفاوت پلاسماLED و LCD و OLED تهیه کردیم تا مورد استفاده شما قرار گیرد.

فیلم زیر را از دست ندهید.

لینک فیلم :


http://www.aparat.com/v/AhkFG

 

دیگر موارد:

راهنمای خرید گیرنده دیجیتال همراه با فیلم و دانلود بروشور راهنمای راه اندازی به نشانی:

http://digitaltv2.persianblog.ir/post/146/

چند اصطلاح گیج کننده تلویزیون به نشانی:

http://digitaltv2.persianblog.ir/post/143/

 

با تشکر از سایتهای زومیت و دیجی کالا


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: فناوری دیجیتال , کاربرد , تلویزیون hd


تاريخ : شنبه ۱۳٩٢/٥/۱٢ | ٦:٢٢ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.