دکتر علی عسکری در اختتامیه اجلاس سراسری فناوری و رسانه،بر عزم این سازمان برای تحقق شعار امسال در عرصه رسانه تاکید کرد .

به گزارش روابط عموممی رسانه ملی،دکتر علی عسکری در مراسم اختتامیه دوازدهمین اجلاس سراسری فناوری و رسانه،که در سالن خواجه نصیر مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد،گفت:با تاسی به ابتکار مقام معظم رهبری در نامگذاری امسال به سال "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی"،رسانه ملی امسال اهتمام ویژه‌ای در مدیریت جهادی برای تقویت مدیریت در فن آوری رسانه خواهدکرد .

وی افزود : صدا و سیما سازمانی بسیار دقیق و حساس است و یکی از افتخارات ما این است که در چند سال گذشته حتی یک دقیقه قطعی نداشتیم و این یعنی:اوج برنامه‌ریزی و دقت سازمان .

معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما برگزاری اجلاس سراسری فناوری و رسانه  را موفق ارزیابی کرد و گفت: 22 نشست علمی در اجلاس دوازدهم برگزار شد که موضوعات طرح شده در هر کدام از این نشست ها در حد جهانی بود.

علی عسکری در ادامه به ارائه گزارش هشت ساله معاونت فناوری و رسانه پرداخت و گفت:استراتژی سازمان صدا و سیما گذر از سیستم آنالوگ به دیجیتال بوده است که این تحول عظیم با تلاش نیروهای پرتلاش صورت گرفت و دیجیتال‌سازی به طور کامل در سازمان اجرا شد و امروز در حد اعلا از سیستم دیجیتال استفاده می کنیم.

وی با اشاره به این‌که در سال های اخیر سازمان صدها طرح کوچک و بزرگ را به نتیجه رسانده است بیان کرد:دو هزار و 716 ایستگاه جدید رادیویی و تلویزیونی FM در سال‌های اخیر احداث شده است .همچنین 21 هزار فرستنده تلویزیونی و FM نصب شده و 18 شبکه جدید تلویزیونی در مقیاس استانی، ملی و فراملی راه‌اندازی شده است که معاونت فنی زیرساخت‌های آن را تامین کرده است .

معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما ادامه داد: احداث و تجهیز 43 استودیو رادیویی جدید و دیجیتال‌سازی حدود 160 استودیو قبلی از جمله عملکرد معاونت توسعه و فناوری است. همچنین نوسازی 96 استودیوی تلویزیونی انجام شده است و امروز حدود 139 استودیو تلویزیونی تمام دیجیتال،در سازمان وجود دارد.


عسکری با اشاره به این‌که در سال‌های قبل دو ماهواره در اختیار سازمان بود،گفت: این تعداد در سال گذشته به حدود 29 ماهواره افزایش یافت که این مساله حسادت دشمنان را برانگیخت و به تعطیلی آن مبادرت کردند.

وی افزود:حفظ نقطه‌مداری در فضا کار مهم دیگری بود که داشت از دست می رفت و نیروهای صداو سیما همت و نقطه 26 درجه شرقی را حفظ کردند و همین ماهواره بود که در روزهای حادثه به کمک ما آمد و نقش حیاتی خود را ایفا کرد.

معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما از اتصال تمام مراکز استان‌ها به بستر فیبرنوری و ارتباط دائمی زنده و همچنین سیگنال رسانی زمینی به ایستگاه‌ها به عنوان دستاوردهای این معاونت اشاره کرد و افزود:اقدام جهادگونه‌ای دیگر انتخاب فرمت MPG4 برای پخش بود که با وجود محدودیت بودجه و بی توجهی دولت‌ها به تهیه بودجه برای این بخش توانستیم با کاری ابتکاری به دیجیتال‌سازی اقدام کنیم و امروز 83 درصد کشور از نعمت دیجیتال برخوردار شده است.

علی عسکری ایجاد تغییرات گسترده در خصوص AM را تحول دیگر حوزه فناوری دانست و بیان داشت:تمام فرستنده‌ها تعویض و نوسازی شده و 28 فرستنده جدید نیز نصب شده است و امروز 266 فرستنده پر قدرت AM در کشور فعال است.

وی همچنین از افزایش توانمندی در عرصه فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: در حال حاضر 550 سایت و 22 سامانه نرم افزاری در سازمان فعال است؛ درخشیدن نیروهای سازمان در مجامع عمومی از دیگر افتخارات این معاونت است.

معاون فناوری و رسانه با اشاره به این‌که سازمان ما سازمانی است که سیستم نظارت بر فنی و مانیتورینگ آن بی‌نظیر است،گفت:تلاش برای رسیدن به فناوری‌های نوین در تمام عرصه‌های سازمان مانند استودیو مجازی،نیوز روم،اتوماسیون کامل صدا و تصویر و تلاش برای جلوه‌های ویژه نیز از جمله اقدامات شایسته در سازمان است.

عسکری مبارزه با تحریم در تجهیزات را برگ دیگری از افتخارات معاونت توسعه و فناوری رسانه برشمرد و ابراز کرد: در این زمینه سازمان کار خود را عالی انجام داد و نگذاشت تحریم‌ها بر کار اثر بگذارد و توانستیم با لطف الهی و همت متخصصان و نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان از آن عبور کنیم و در برخی تجهیزات نیز به خودکفایی برسیم و امروز مجموعه‌های پیچیده در داخل کشور که در بالاترین سطوح تکنولوژی قرار دارد به همت نخبگان تولید می شود.

وی افزود:طرح 150 میلیارد تومانی کار بزرگ و مهمی بود و اثر جالبی بر سازمان گذاشت و هنوز آثار آن وجود دارد.تمام متخصصان به صورت شبانه‌روزی درگیر بودند و با بهترین روش این کار انجام شد.

معاون توسعه و فناوری رسانه گفت: ما نگران بودیم که آیا MPG4 جواب می دهد یا نه و امروز می بینیم کوچک‌ترین مشکلی نداریم و این کار به خوبی انجام شده و از شما می‌خواهیم فرمان خاموشی آنالوگ را صادر فرمایید.راه اندازی آزمایشی تلویزیون تعاملی حرکت بزرگ دیگری است که درباره آن کار زیادی انجام و شبکه شیما با بهترین کیفیت راه‌اندازی شده است و در حال کار است و در آینده‌ای نزدیک سرویس انبوه آن را نیز راه‌اندازی خواهیم کرد.

علی عسکری ادامه داد: اقدام اساسی در شکل‌دهی به آرشیو دیجیتال و اقدام راهبری در افزایش قدرت پردازش صدا و تصویر در سازمان تنها بخشی از فعالیت‌ها و موفقیت‌های سازمان صدا و سیما بوده است.

معاون توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما افزود: صدا و سیما امروز در پیچی تاریخی قرار دارد و در این مقطع به تصمیم‌گیری بزرگ،حساس و تاریخی نیاز است. حوزه فنی صدا و سیما برای تصمیم‌گیری بزرگ مهندس ضرغامی زمینه‌ها را آماده کرده است.

عسکری نخستین تصمیم را ضرورت ورود به ارائه صدا و تصویر در بستر پهن باند دانست و ادامه داد:صدا و سیما به نوعی مهندسی فرهنگی در عرصه پهن باند فکر می کند و اگر در این زمان به فوریت تصمیم نگیریم و در صحنه غیبت کنیم روندهایی شکل خواهد گرفت که بعدها تغییر آن بسیار مشکل خواهد بود.

وی گفت: دوم این‌که شبکه های مرسوم باید اساسی‌تر به تعامل به مخاطبان فکر کنند و از پهن باند به نحو احسن برای رسیدن به سیستم تعاملی استفاده کنند.بهترین گزینه برای آینده ترکیب پهن باند با DVTV است که آخرین تدبیر سازمان صدا و سیما است و در ده سال آینده می‌توانیم آن را انجام دهیم و باید وارد این کار خطیر شویم.

 در این مراسم با حضور رئیس سازمان صدا و سیما از برخی عوامل فنی سازمان و مدیران مراکز صدا و سیما قدردانی شد./


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های صدا و سیما , صدا و سیما , فناوری دیجیتال


تاريخ : دوشنبه ۱۳٩۳/٢/۱٥ | ٧:۳۳ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.