از زمان راه اندازی شبکه‌های دیجیتال، بازار دستگاه‌هایی که امکان دریافت شبکه‌های دیجیتالی را توسط تلویزیون‌های آنالوگ فراهم می‌آوردند گرم و پررونق شده است.این دستگاه‌ها که با عنوان گیرنده‌های دیجیتال تلویزیون در بازار شناخته شده‌اند، در برندهای مختلف و قابلیت‌های فنی گوناگونی به بازار عرضه شده‌اند و محبوبیت زیادی یافته اند.یکی از دلایل محبوبیت این دستگاه‌ها این است که گیرنده‌های دیجیتال تلویزیون قابلیت پخش تعداد بیشتری از کانال‌های تلویزیونی را فراهم می‌آورند.

دیجیتالی شدن سیگنال‌های تلوزیونی دست کم چند نتیجه‌ی مثبت داشته که یکی از آن‌ها دریافت صدا و تصویر با کیفیت کاملا عالی و بی‌نقص، و دریافت شبکه های بیشتر و خدمات و اطلاعات بیشتر

تلویزیون دیجیتال مزایایی نسبت به تلویزیون آنالوگ و ماهواره دارد.از جمله این مزایای می توان به کیفیت برتر صدا و تصویر تلویزیون دیجیتال اشاره کرد.

از دیگر مزایای تلویزیون دیجیتال نسبت به ماهواره این است که در شرایط بد آب و هوایی عملکرد بهتری دارد ، همچنین در هنگام پخش زنده فوتبال از شبکه 3 بر خلاف ماهواره تصویر قطع نمی شود و ...

همچنین امکان ارائه خدماتی از قبیل تلتکست ، EPG ، امکان صدای دوم و ... را دارد.

برای دریافت سیگنال‌های دیجیتالی دو راه حل وجود دارد که یکی از آن‌ها خرید تلوزیون‌های جدید نسبتا گران قیمتی است که خود مجهز به گیرنده دیجیتال داخلی هستند و دیگری استفاده از گیرنده‌های تلوزیون دیجیتال یا همان DVB-T های ارزان قیمت است.

گیرنده‌ی تلوزیون دیجیتال که شما با خرید و نصب به تلوزیون معمولی آنالوگ خود، می‌توانید آن را تبدیل به یک تلوزیون دیجیتال کنید تا تصاویر را با کیفیت کاملا بالا تماشا کنید و در ضمن بتوانید کانال‌های خیلی بیشتری را ببینید. این دستگاه بسیار کم حجم و سبک است و درست مانند یک دستگاه ویدئوی خانگی کوچک است.

در این بخش ما سعی کرده ایم به برخی از سوالاتی که هنگام خرید یک گیرنده دیجیتال برای خریدار پیش می‌آید پاسخ دهیم. پس اگر قصد خرید این دستگاه را دارید ادامه این مطلب را بخوانید:


چه گیرنده دیجیتالی خریداری کنیم؟

در بازار این کالا برندهای مختلفی مانند DENAY ،X.VISION ، MARSHAL ،SHUTTLE ،SAMA و… حضور دارند که هر کدام سهمی از میزان فروش این کالاها را به خود اختصاص داده‌اند. اکثر محصولات این برندها از لحاظ قابلیت‌های فنی در یک حد بوده و از لحاظ قیمت نیز تقریبا در یک رده قیمتی هستند. اما برخی از این دستگاه‌ها امکاناتی نظیر قابلیت ضبط برنامه‌های تلویزیونی با کیفیت HD، قابلیت پخش برنامه‌های تلویزیونی با کیفیت بالا، تجهیز به خروجی و ورودی‌های خاص و… دارند که دیگر دستگاه‌ها فاقد این ویژگی‌ها هستند. به طور کلی گیرنده‌های دیجیتال در نوع عملکرد با هم هیچ تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آنها نوع امکانات به کار رفته در آنها است که بسته به نوع امکاناتشان قیمت‌شان هم متفاوت خواهد بود. پس نباید فکر کنید گیرنده‌ای که گران‌تر است حتما گیرندگی‌اش هم بهتر است.همچنین توجه داشته باشید که دستگاهی که خریداری می‌کنید مورد تایید نماینده سازمان صدا و سیما (تکتا) باشد؛ زیرا فقط دستگاه‌های مورد تایید در صورت تغییر در سیستم پخش می‌توانند تغییرات را پشتیبانی کنند. دستگاه‌های مورد تایید این سازمان به هولوگرام مخصوص تکتا مزین هستند.

۲-بهترین خروجی تصویر در گیرنده دیجیتال چیست؟

تصاویر دریافتی از فرستنده‌های تلویزیون دیجیتال در ایران کیفیت تصویر و ابعاد تصویری مشابه تصاویر DVD استاندارد دارند. این تصاویر به بهترین شکل ممکن می‌توانند توسط کابل‌های کامپوزیت و کامپوننت در تلویزیون‌های معمولی و کابل کامپوننت در تلویزیون‌های LCD و LED انتقال داده شوند. در نتیجه تصاویر دریافتی شما از شبکه‌های تلویزیونی شفافیت و وضوح بیشتری نسبت به تصاویر آنالوگ معمولی دارند. در انتقال تصاویر شبکه‌های تلویزیونی بین استفاده از کابل HDMI یا کامپوننت تفاوت محسوسی وجود ندارد.کابل HDMI ظرفیت بسیار بالاتری در انتقال اطلاعات نسبت به کابل‌های معمولی دارد. در نتیجه هنگام مشاهده تصاویر HD با استفاده از پخش‌کننده مولتی‌مدیای موجود در دستگاه، تفاوت کیفیت، بین کابل HDMI و دیگر کابل‌ها به شدت قابل توجه است.

۳-یک گیرنده دیجیتال باید به چه ورودی و خروجی هایی مجهز باشد؟

در بعضی از دستگاه‌های گیرنده دیجیتال، صدا و تصویر می‌تواند به فرمت RF و به شکل قابل دریافت توسط تلویزیون‌های آنالوگ تبدیل شود. کاربرد خروجی RF مذکور وقتی است که کاربر از دستگاه تلویزیونی استفاده می‌کند که مدل آن قدیمی بوده و ورودی صدا و تصویر A/V نداشته باشد. شیوه نصب و راه اندازی باتوجه به محدوده وسیع مخاطبان گیرنده DVB-T، نحوه نصب و راه اندازی آن تا حد ممکن سهل و آسان طراحی شده است.

به طور کلی باید آنتن به گیرنده دیجیتال و از آن به تلویزیون متصل شود. اغلب آنتن‌ها دارای کابل کواکسیال هستند که باید آن را به گیرنده دیجیتال متصل کنید. شما می‌توانید کابل مشابهی را برای اتصال ست تاپ باکس به ورودی RF آنتن روی تلویزیون‌های قدیمی متصل کنید.

یکی دیگر از خروجی‌های مهم در یک گیرنده دیجیتال تلویزیونی، خروجی صدا و تصویر است.صدا و تصویر خروجی با پردازش سیگنال تلویزیونی دیجیتال استخراج می‌شود که باید به ورودی صدا و تصویر A/V تلویزیون وصل شود (پورت زرد برای تصویر، سفید و قرمز برای صدا).

ممکن است تصویر شامل سیگنال تله تکست هم باشد. بنابراین مانند تلویزیون‌های آنالوگ، دستگاه تلویزیون می‌تواند صفحات تله تکست را از سیگنال تصویر دیجیتال استخراج کند.

بعضی از گیرنده‌های دیجیتال علاوه بر خروجی صدا و تصویر آنالوگ، صدا و تصویر را به فرمت‌های دیگر نظیر تصویر HDMI، S-Video، Component یا Spdif (برای صدا) خروجی ارائه می‌دهند که در صورت پشتیبانی توسط دستگاه تلویزیون، می‌توان به جای خروجی تصویر و صدای آنالوگ، از این خروجی‌ها استفاده کرد که نسبتا کیفیت شنیداری و بصری بالاتری دارند.

ورودی آنتن یکی دیگر از ورودی‌های مهم در گیرنده‌های دیجیتال است.

سیگنال تلویزیون دیجیتال از طریق کابلی که به آنتن روی بام یا آنتن روی تلویزیونی متصل است به دستگاه ارائه می‌شود.

کانکتور ورودی آنتن گیرنده پورت RFIN معمولا مشابه ورودی آنتن تلویزیون است و از همان کانکتور می‌توان استفاده کرد.

معمولا تیونر گیرنده‌های دیجیتال یک خروجی آنتن دارند که می‌توان از آن برای دریافت شبکه‌های آنالوگ، استفاده کرد.

در این حالت، باید کابل آنتن هوایی را از این طریق به تلویزیون عادی یا هر دستگاه دیگر وصل کرد.

۴-توجه به ویژگی‌های سخت افزاری اهمیت دارد؟

شاید تصور کنید هنگام خرید یک گیرنده دیجیتال، توجه به ویژگی‌های سخت افزاری مانند حجم حافظه و… اهمیتی نداشته باشد.اما این تصوری اشتباه است. برای انتخاب یک گیرنده دیجیتال باید سخت افزار آن را در اولویت قرار داد.به طور کلی مهم‌ترین بخش در یک دستگاه گیرنده دیجیتال مادربرد و پاور دستگاه است که در برخی از دستگاه‌ها این دو بخش در کنار هم و روی یک بورد و در برخی دیگر از هم جدا هستند.

اما این دو قسمت بهتر است از هم جدا باشد چون در صورتی که مشکلی برای پاور دستگاه شما پیش بیاید دیگر مادربرد شما نمی‌سوزد و فقط هزینه یک پاور را باید بپردازید.این را هم بگوییم که در مادربرد قطعاتی که کار‌های پردازش را انجام می‌دهند (تیونر، چیپ پردازنده، رم، قطعات الکترونیکی و…) وجود دارد. تیونر و رم دو قطعه عمومی هستند و چیپ قطعه اصلی است که همه کار‌های پردازش تصویر را انجام می‌دهد.این را هم بگوییم که کیفیت تصویر خروجی به صورت جدی به آن وابسته است.

تیونر دستگاه هم مسوولیت پردازش اولیه تصویر را به عهده دارد. رم یکی دیگه از قطعات مهم یک دستگاه گیرنده دیجیتال است که در بارگذاری تصویر و سرعت پردازش دستگاه تاثیر زیادی دارد. بنابراین هرچه مقدار حافظه رم دستگاه شما زیاد باشد به مراتب تصویر با سرعت و کیفیت بالاتری پردازش می‌شود. یکی دیگر از مزایای بالا بودن رم تسریع در کدگشایی تصاویر و تله‌تکس است و باعث می‌شود شما بدون نیاز به کدگشایی از تله تکس لذت ببرید.

۵-آیا طراحی و نوع آنتن تاثیری در دریافت شبکه‌های دیجیتال دارد؟

طراحی و نحوه قرارگیری آنتن و نوع آنتن در میزان کیفیت تصویر و تعداد شبکه‌های قابل ارائه توسط دستگاه نقش دارد. برای دریافت سیگنال‌های تلویزیون دیجیتال، آنتن مورد استفاده باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که بتواند هر دو کانال UHF و VHF را دریافت کند. این آنتن باید به سمت ایستگاه فرستنده قرار گیرد. استفاده از کابل‌های آنتن با مقدار اهم پایین (۷۵ اهم یا ۵۰ اهم)، استفاده از کوتاه‌ترین مسیر ممکن برای استفاده از کابل و استفاده از کابل یکپارچه، بهترین کیفیت دریافت تصویر را تضمین می‌کند.

۶-پشتیبانی از چه فرمت هایی ضروری است؟

یک گیرنده دیجیتال باید از فرمت‌های تصویری، صوتی، عکس پشتیبانی کند. فرمت‌های تصویری شامل avi ، mkv، mp4، mov، wmv ، mtsو…. است و فرمت‌های صوتی نیز شامل wav,aac,wma,mp3 می‌شود.فرمت‌های قابل پشتیبانی عکس نیز معمولا در گیرنده‌های دیجیتال تلویزیون png,bmp,jpg است.

و در آخر…

به گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه توجه کنید و سعی کنید دستگاهی را خریداری کنید که شرکت معتبری در زمینه ارائه خدمات پس از فروش از دستگاه حمایت کند. دستگاه‌های گیرنده دیجیتال ساختار چندان پیچیده ای ندارند.به همین دلیل شاید تصور کنید که دچار بروز مشکل نشده یا در صورت بروز ایراد در دستگاه قابلیت تعمیر ندارند. اما این تصوری اشتباه است. پس سعی کنید یک دستگاه با خدمات پس از فروش معتبر خریداری کنید.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: گیرنده دیجیتال , کاربرد , فناوری دیجیتال


تاريخ : جمعه ۱۳٩۳/۱/۸ | ۳:۳٥ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.