معاون رئیس رسانه ملی در امور صدا در گفت و گو با ایسنا گفت: برای تامین نظر مخاطبان خود شبکه های تخصصی را تقویت می کنیم.

محمد حسین صوفی اعلام کرد: اگر چنانچه به عنوان مثال شبکه نسیم تشخیص بدهد که هر کدام از برنامه‌های رادیو برای شبکه نسیم قابل استفاده است، همه برنامه‌ها را در اختیار تلویزیون قرار می‌دهیم.

او درخصوص راه‌اندازی شبکه‌های جدید رادیویی از جمله رادیو گلچین، لبخند و ... که بی سر و صدا افتتاح شدند، توضیح داد: اتفاقا این شبکه‌ها در سکوت خبری راه‌اندازی نشده‌اند، به دلیل اینکه هنوز به صورت رسمی راه‌اندازی نکرده‌ایم، اینگونه برداشت می‌شود. طبیعی است که باید شبکه‌ها را به صورت رسمی راه‌اندازی کنیم و پیش از آن نیز باید ذائقه‌ها و توقعات و مطالبات مخاطبان را تشخیص بدهیم و بدانیم که آیا برنامه‌سازی که صورت گرفته است متناسب با نیاز مخاطب بوده است یا نه؛ در نتیجه وقتی این اتفاق‌ها صورت بگیرد، راه‌اندازی رسمی صورت می‌گیرد.

صوفی درخصوص فرکانس این شبکه‌های جدید که راه‌اندازی می‌شوند و با فرکانس شبکه‌های قبلی یکی هستند، توضیح داد: اساسا استفاده همزمان چند کانال یا شبکه رادیویی از یک فرکانس هم در کشور ما مرسوم بوده است و هم در دنیا. علت آن بدین خاطر است که لزوما کانال‌ها و شبکه‌ها 24 ساعته نیستند، اما آن فرکانس 24 ساعته فعال است. بنابراین باید از امکانات موجود استفاده بهینه کنیم. در گذشته نیز رادیو سلامت و رادیو گفتگو در یک فرکانس بودند. همچنین رادیو ورزش و رادیو اقتصاد نیز همین‌گونه بودند. اگر بخواهیم شبکه‌های تخصصی را گسترش بدهیم، امری طبیعی است؛ ضمن اینکه بعضی از شبکه‌ها ظرفیت 24 ساعته شدن را ندارند و باید ساعت محدودی برنامه تولید و پخش کنند.

 معاون صدا در عین حال درخصوص ضرورت راه‌اندازی شبکه‌های جدید رادیویی گفت: برای اینکه بخواهیم به همه نیازهای مخاطبان در موضوع‌های مختلف خانوادگی‌، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی پاسخ دهیم، سعی می‌کنیم شبکه‌های تخصصی را گسترش دهیم به اندازه‌ای که در جامعه ضرورت احساس می‌شود. ممکن است یک شبکه ضرورت داشته باشد 10 ساعت کار کند و یک شبکه 12 ساعت، اما تک فرکانس بودن این شبکه‌ها هیچ تداخلی با یکدیگر ندارند.

صوفی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا می‌توان بر روی شبکه‌های جدیدی که راه‌اندازی شده‌اند عنوان یک شبکه رادیویی را گذاشت، گفت: هر کدام از شبکه‌هایی که تاکنون راه‌اندازی شده‌اند یک شبکه رادیویی هستند.

 معاون صدا در بخش دیگری از گفتگوی خود با خبرنگار ایسنا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا قرار است شبکه‌های جدید دیگری هم در رادیو راه‌اندازی شوند، گفت: پیش از این اعلام کرده بودم که تا سال 1400 رادیو به 50 شبکه گسترش پیدا خواهد کرد. البته این اقدام مستلزم تأمین اعتبارات است که ما مدت‌هاست نیازمندی اعتباراتی خودمان را به دولت و مجلس اعلام کرده‌ایم. امیدواریم با گشایشی که در کشور انجام می‌شود دوستان توجه بیشتر به رسانه داشته باشند که بتوانیم شبکه‌های دیگر را راه‌اندازی کنیم.

بقیه در ادامه مطلب


او در عین حال گفت: در حال حاضر پس از این شبکه‌هایی که راه‌اندازی شده‌اند اولویت ما توسعه فرستنده‌های این شبکه‌هاست تا مردم در جای‌جای کشور این فرستنده‌ها را دریافت کنند که این هم مستلزم کمک‌های دولت و مجلس است.

معاون صدا در پایان نیز درخصوص شبکه جدید رادیو گلچین که هدف آن پخش برنامه‌های گلچین شده شبکه‌های مختلف رادیویی است، در پاسخ به این پرسش که آیا این شبکه برنامه‌های دهه 50 و 60 را نیز پخش می‌کند، گفت: رادیو گنجینه‌ای از برنامه‌های رسانه‌ای است. ما برنامه‌های متنوع گوناگون، جذاب و تأثیرگذاری را در آرشیو داریم. چه برنامه‌هایی که در گذشته تولید شده‌اند و چه برنامه‌هایی که در حال حاضر تولید و پخش می‌شوند؛ بنابراین برای هم‌افزایی و استفاده بهینه از منابع، بنای ما بر این است که در شبکه گلچین از بهترین برنامه‌های آرشیوی شبکه‌های مختلف استفاده کنیم.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: شبکه های دیجیتال , شبکه های جدید , رادیو


تاريخ : دوشنبه ۱۳٩٢/۱٢/٢٦ | ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ | نويسنده : حسین سبزمیدانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.